Report Ády Živného z ISDE 2016

05.11.2016 00:08

ISDE 2016

Na ISDE 2016 ve Španělsku jsem startoval jako člen juniorského world trophy teamu ve třídě E2. Do předvídané prašné a kamenité soutěže, jsme startovali podle nových pravidel ve třech bez škrtání nejhorího času. Každý den si pro nás pořadatelé přichystali okolo 150 km dlouhé kolo, které se každý den jelo dvakrát, až na den poslední.

První a druhý den, jsme jeli stejné kolo. Třetí a čtvrtý den jsme jeli nový ohruh, který se pak s prvním a druhým dnem spojil a pátý den vzniklo jedno dlouhé kolo, které se jelo jednou. Až na pátý den jsme každý den absolvovaly 3 testy v jednom kole. Pátý den jich bylo 5. Na celých 6 dní bylo nachystaných 6 testů. Jeden z testů se jel každý den na konci kola a to extrem test u paddocu, který byl poslední den už velmi rozbitý a nebezpečný. Zbylé testy byli složené z úzkých kamenitých cesiček (chodníčků) a polí podobných českým tratím. Poslední den jsme absolvovali závěrečný motokros na autokrosové trati, kdepořadatelé na poslední chvíli uměle vytvořili skoky a boule.

První den jsem si ještě pořád zvykal na motorku. Naštěstí pořadatelé nepřipravili tak těžkou soutěž, jak jsem očekával. Mým největším problémem byl prach, ve kterém neumím jet. Na testech to s prachem nebylo tak hrozné, a tak jsem se pokoušel nechybovat a nepadat, což se mi celý den dařilo. S prvním dnem jsem byl spokojený a dojel jsem si pro 45. místo ve třídě, což nebyla tak špatná pozice pro start šestidenní.

Druhý den jsme už jeli po dost rozbité trati. Testy mi sedli a začal jsem se posouvat startovním polem dopředu. Posunul jsem se o 10 míst ve své třídě. Na motorce jsem se už cítil přirozeně a jízda mě na dvěstě padesátce čím dál více bavila. Na prach už jsem si také zvykl a tak jsem 2. den bojoval a těšil se na 3. den, kdy jsme jeli novou trať s novými testy.

Třetí den byl pro všechny české jezdce velmi pozitivní. Celou noc pršelo a ani přes den nepřestávalo. Na testech dost podobných těm českým jsem si bláto užíval. Zajížděl jsem rychlé čsy a nedělal moc chyb. Z 35. místa z druhého dne, jsem se posunul ale už jen o dvě místa. Můj cíl top 30 už byl nadosah.

Čtvrtý den trať začala osichat a klouzala o mnoho více, než když pršelo. Na loukách jsem se velmi trápil a tak jsem kros test, který mi předchozí den tak šel, kazil. Byl jsem pomalý na příjezdech do zatáček a moc opatrný s plynem na výjezdech. Na enduro testu jsem dělal chyby a na uklouzaných kamenech jsem začal padat. Kvůli jednomu většímu pádu jsem musel měnit výfuk, s kterým jsem jeden test musel absolvovat. I po nepovedeném 4. dni jsem se alespoň udržel na 33. místě ve své třídě E2.

Pátý den jsme jeli pouze jedno kolo, na což jsem se těšil opravdu moc. Jeli jsme dva testy z prvního dne, jeden nový a dvakrát zmiňovaný extrém test. Bylo teplo a prášilo se jen místy. Měl jsem dost sil a na všech pěti testech jsem bez větších chyb zajel rychlé časy a zůstal tak na 33. místě. Závěrečným motokrosem jsem se posunul na 26. místo a splnil si tak cíl být do 30. místa na ISDE ve třídě E2.

Díky úspěchu seniorských reprezentantů jsem byl jeden z výherců trofeje skokanů roku. V celkovém součtu jsem skončil na 69. místě a získal již druhou stříbrnou medaili. Letošní ISDE byla pro mě obrovskou výzvou a velkým připnosem zkušeností. Jsem s výsledkem i svým výkonem spokojený a musím Vám poděkovat za podporu, díky které jsem se na letošní ISDE dostal!