MS v motokrosu juniorů - Jinín

05.08.2013 14:39

Oficiální pozvánka na MS v Jiníně - 10. - 11. 8. 2013

Jihočeský Jinín u Strakonic bude hostit 10. - 11. srpna 2013 nejlepší světové juniory ve věku od deseti do sedmnácti let ve třech kubaturách 65 ccm, 85 ccm a 125 ccm dvoutakt. Do Jinína se přihlásilo na 261 závodníků ze 42 států, což zaručuje kvalitní program celého víkendu.

České barvy bude reprezentovat celkem 21 nominovaných juniorů, sedm v každé třídě. Pořadatelem světového šampionátu je OFF ROAD KLUB JINÍN v AČR ve spolupráci s Autoklubem ČR.  Jinínský klub již v minulosti uspořádal 12 závodů MS, z toho dokonce už i jeden juniorský, takže má bohaté zkušenosti.

V jinínském motokrosovém areálu se neustále buduje. Již pro závod MMČR Juniorů, který se jel dne 15. 6. a jež byl vlastně takovou generálkou na závod MS, bylo na trati vytvořeno několik nových technických prvků, které odpovídají parametrům světových tratí. Od té doby došlo ještě ke změnám v zázemí areálu, neboť hostit takovýto závod vyžaduje i nemalé kapacitní potřeby. Šéf pořádajícího OFF ROAD KLUBU Jinín v AČR Jan Strach k tomu říká: „Provedli jsme rozšíření mycí rampy z původních 21 na současných 33 kohoutů. Dokončili jsme odvodnění pitline (prostor pro mechaniky vedle tratě) tak, aby nedocházelo k devastaci při intenzivních deštích. Již minulý týden začala finální příprava trati a celého areálu, dokončujeme též výstavbu náhradního paddocku (parkoviště závodních strojů), aby bylo umožněno umístit všechny přihlášené jezdce.“

Jak tomu na závodech Mistrovství světa bývá, je připraven dvoudenní program. Vlastně téměř třídenní. Již v pátek totiž budou probíhat technické a administrativní přejímky, uskuteční se kontrola tratě, bude zasedat jury a proběhne i přivítání jezdců s organizátory závodu. Pro diváky začíná program až o samotném víkendu. To už se budou prohánět ti nejlepší juniorští jezdci z celého světa po jinínské trati. V sobotu budou na programu kvalifikační jízdy a v neděli se již bude bojovat o tituly juniorských mistrů světa!

Nyní vám představíme trojlístek českých juniorských reprezentantů. Z každé třídy jsme vybrali jednoho jezdce, který by měl být dle dosavadních výkonů pilířem české reprezentace. Ve třídě 65 ccm je to Petr Polák, ve třídě 85 ccm Jakub Terešák a ve třídě 125 ccm Martin Krč.

Petr Polák, 12 let, bydlí nedaleko Klatov a jezdí za tým BOmotorOil Glassgo v kubatuře 65ccm: „K motokrosu mě přivedl táta společně se starším bratrem. Na jinínské Mistrovství světa se ohromně těším! Připravoval jsem se na něj celou motokrosovou sezonu 2013 s cílem umístění v TOP 3.“

Jakub Terešák, 14 let, bydlí v Málkově u Chomutova a závodí v týmu Motosport Klub Málkov v AČR, třída 85 ccm: „Na závod MS juniorů se připravuji vlastně celý rok. Pravidelně se věnuji tréninkům na motorce a fyzické přípravě. Jezdím na různá soustředění. Teď jsem byl naposledy právě v Jiníně, kde jsme měli reprezentační soustředění jezdců, kteří se zúčastní závodu MS. Na závody se těším, tak jako na každé jiné závody. Výhoda je, že se budou konat na domácí trati, kterou znám. Jel jsem zde už mnohokrát.“

Martin Krč, 17 let, bydlí ve Šternberku u Olomouce a závodí za tým SZA-STAV racing team, třída 125 ccm: „Motokros jezdím už osmým rokem, aktuálně na stroji KTM 125. Za své největší úspěchy považuji titul Inter mistra ČR MX2 junior v loňském roce a letošní juniorský mistrák v Přerově, kde jsem poprvé celkově vyhrál. Na závod MS v Jiníně se hrozně těším, respektive poslední měsíc směřuji přípravy na tento závod. Jeli jsme zde juniorský mistrák, kde se mi dařilo a byl jsem zde také na soustředění SCM, takže trať velice dobře znám, což je super. Jelikož je to celkem velká událost, tak si myslím, že atmosféra z pohledu divácké kulisy bude parádní.“

Manažerem české juniorské reprezentace je Martin Pichl. Toho jsme požádali o názor na ambice jeho svěřenců při tomto prestižním závodě, který do České republiky zavítal po osmi letech: „Z našich jezdců by mělo ve třídě 125 ccm tvrdit muziku trio Martin Krč, Jan Vondrášek a Filip Podmol. Všichni tři mají na to, aby se umístili kolem desátého místa. Ve třídě 85 ccm bude jasným favoritem Jakub Terešák, u kterého bych byl spokojen s umístěním do sedmého místa. Ten už má s mezinárodní scénou také celkem dost zkušeností a rozhodně na to má. Ve třídě 65 ccm půjde hlavně o to, aby kluci získali nějaké zkušenosti. Ale například takový Petr Polák má určitě na to, být v nejlepší desítce. Jako české reprezentační družstvo bychom mohli být někde kolem šestého místa, tým je vyrovnaný. Počítá se nejlepší výsledek v každé třídě. Naši kluci sice budou mít výhodu domácího prostředí, ale bude zároveň vyvinut velký tlak na jejich psychiku“, přemítá manažer týmu a dále dodává: „Hlavními favority v družstvech budou Američané. Nejvíce by jim na paty měli šlapat mladí Italové a Francouzi.“ Dále děkuje SCM Jinín za umožnění komplexní přípravy našich motokrosových nadějí. Závěrem si přeje, aby diváci přišli naše mladé reprezentanty podpořit v hojném počtu.

V Jiníně též uvidíme v Čechách již dobře známé tváře. Chybět pochopitelně nebude slovenská reprezentace, jejíž členové se pravidelně úspěšně účastní juniorského MMČR. Jedná se o svěřence Miroslava Kučírka a Tomáše Bučence, kteří se jezdcům věnují po trenérské stránce. Hlavními esy výpravy našich východních sousedů budou Kohút, Repčák a Jošt ve třídě 85 ccm a Šikyňa, Novocký a Poláš ve třídě 125 ccm. Všichni se pravidelně umísťují v popředí českého šampionátu. Na pódiové umístění na MS může ve třídě 65 ccm právem pomýšlet i mladý Rakušan Rene Hofer, který suverénně vede český mistrák v barvách Motosportu Chýnov a který pravidelně sbírá vavříny i v závodech ME. Další známou tváří bude například Polák Gabriel Chetnicky, svěřenec českého trenéra Jana Zaremby.

Po závodě v Jiníně tedy budou v neděli večer v prostorách místního areálu dekorováni tři noví mistři světa v jednotlivcích a jedno tříčlenné družstvo. Doufejme, že se našim závodníkům bude v tvrdé konkurenci dařit. Držíme palce!

Oficiální web akce:
https://www.mx-junior-jinin.info/

Evžen Zadražil + Petr Kovář